4-03-21
Gm. Czersk. Do sprawy odnosi się prezes ZUK w Czersku
`Zalania przez wybicia kanalizacji w Rytlu`

1 marca otrzymaliśmy list opisujący problemy z kanalizacją w Rytlu – załączono również zdjęcia (poniżej) po wybiciu kanalizacji. Dziś do sprawy odnosi się prezes Zakładu Usług Komunalnych w Czersku.

„Zalania przez wybicia kanalizacji w Rytlu
W związku ze zdarzeniem z dnia 27 lutego 2021 r. zwracamy się jako mieszkańcy Rytla, ul. Brzezina, Letniskowa, Wczasowa, Sosnowa do Pana Redaktora o interwencję w następującej sprawie. Nie po raz pierwszy doszło do zalania naszych domów fekalimi pochodzącymi z kanalizacji gminnej (gm. Czersk). Naszym zdaniem kanalizacja jest prawdopodobnie źle zaprojektowana lub wykonana. Nie jest to pierwsze takie zdarzenie wybicia kanalizacji w budynkach w szczególności na ul. Brzezina. Po którymś z kolei zalaniu, ZUK z Czerska wstawił zawory zwrotne i zapewniono nas, że do podobnych zdarzeń już nigdy nie dojdzie - na ul. Brzezina. Ostatnie zalanie kilku budynków przy ul. Brzezina, jak wspomnieliśmy miało miejsce 27 lutego br. ok. godz. 4-tej nad ranem, później ok. 11-tej i ok. godz. 15:30. Ponieważ nie nie mieliśmy bezpośredniego numeru alarmowego do ZUK w Czersku, poprosiliśmy o natychmiastową pomoc za pośrednictwem nr 112. Zostaliśmy przekierowaniu do Straży Pożarnej w Chojnicach, gdzie jak oświadczył Dyżurny cyt. „wysyła zastęp”. Niezwłocznie przyjechali druhowie OSP Rytel i udzielili nam wsparcia. Po około godzinie przyjechał specjalistyczny samochód do usuwania tego typu awarii z ZUK w Czersku. Prowadzili działania udrożnienia kanalizacji na ul. Brzezina i Wczasowej. Po zakończeniu ich działań ok. godz. 15:30 wybiła kanalizacja przy ul. Brzezina 2 i zalało piwnicę. Pracownicy ZUK musieli wrócić i ponownie podjąć działania. Cała „akcja” trwała do późnych godzin nocnych (ok. 22-giej). Po udrożnieniu kanalizacji w okolicy ul. Wczasowej 25, sytuacja została zażegnana. W dniu dzisiejszym tj. 1 marca br. po porannej rozmowie jednego z mieszkańców z kierownictwem ZUK Czersk, ok. godz. 11:30 ponownie do Rytla na ul. Brzezina przyjechał specjalistyczny samochód i prawdopodobnie „płukał” sieć kanalizacyjną. W trakcie rozmowy telefonicznej jednego z poszkodowanych mieszkańców Rytla dowiedzieliśmy się także, że o nazwę firmy w której ubezpieczony jest ZUK oraz nr polisy mamy się zwrócić pisemnie. Nam zależy na czasie, chcemy usuwać skutki, osuszać ściany itp. a podkłada nam się „kłody”pod nogi. Żądamy natychmiastowej interwencji wodociągów w sprawie dezynfekcji pomieszczeń (zagrożenie życia i zdrowia), osuszania , odgrzybiania, itd. Pisząc tego maila dzisiaj w godzinach wieczornych (ok. godz. 20-tej) na ul. Wczasowej pojawiły się służby ZUK z Czerska i ponownie pracownicy usuwali kolejne zgłoszenie, tym razem mieszkańca ww. ulicy.

Mieszkańcy Rytla, ul. Brzezina”


Dziś do sprawy odnosi się prezes Zakładu Usług Komunalnych w Czersku:
- W dniu 2.03.2021 spotkałem się z mieszkańcami ul. Brzezina, aby omówić zaistniałą sytuację. Uzgodniliśmy, że konieczne jest wykonanie kamerowania rurociągów, aby ustalić przyczynę złego funkcjonowania sieci.
W dniu dzisiejszym inspekcja ta jest już wykonywana, więc na chwilę obecną nie pozostaje nic innego jak czekać na jej zakończenie i wyniki tych prac
– wyjaśnia Paweł Garbacki, prezes czerskiego ZUK.

(red)

 

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.