22-01-19
Gm. Czersk. Łukasz Ossowski nadal sołtysem sołectwa Rytel
Zebranie w Rytlu

Na wczorajszym (21.01) zebraniu sołectwa Rytel pojawiło się blisko 230 osób. Po przyjęciu porządku obrad przystąpiono do przedstawienia sprawozdania za całą kadencję rady sołeckiej i sołtysa. Całość pokazano w bardzo ciekawej odsłonie za pomocą prezentacji i zdjęć.

Wspomniano o wszystkich modernizacjach dróg, które wykonano na terenie sołectwa. W czasie kadencji odbył się również konkurs na maskotkę Rytla. Została nią jagódka, która później zabawiała dzieci na festynach i wywoływała uśmiech przy każdym spotkaniu. Wymieniono również wiele imprez m.in. Dzień Dziecka i Bal Andrzejkowy. Tradycją stały się również turnieje w siatkówkę plażową. Nie zapomniano wspomnieć o nawałnicy, która dotknęła całą gminę 11 sierpnia 2017, ale najbardziej okolice Rytla. Jej skutki widzimy do dzisiaj. Wielu ludzi straciło wtedy dach nad głową. Na prezentacji mogliśmy także zobaczyć zdjęcia z tego wydarzenia oraz dziesiątki wolontariuszy z całej Polski, którzy w trudnym dla mieszkańców czasie starali się im pomóc na wszelkie sposoby.

Po sprawozdaniu przyszedł czas na podziękowania. Kierowane były one do wszystkich stowarzyszeń, osób, mieszkańców oraz sponsorów, którzy w jakikolwiek sposób wspomagali sołectwo w mijającej już kadencji. „Ostatnie najważniejsze podziękowania chciałbym skierować do Ciebie Asiu” – takie słowa padły z ust Łukasza Ossowskiego wręczając bukiet kwiatów swojej żonie. - „To właśnie ona pomagała mi zawsze również kiedy były chwile zwątpienia”. Kolejno na ręce sołtysa podziękowania złożył Burmistrz Czerska Przemysław Biesek – Talewski.

Następnie przystąpiono do zgłaszania kandydatów na sołtysa. Jedynym kandydatem był Łukasz Ossowski. W tajnym głosowaniu uzyskał 217 głosów poparcia. Wybrano także radę sołecką, w której skład wchodzić będą : Jan Drewek, Jakub Majkowski, Mariusz Pokrzywinski, Dorota Sojka, Ireneusz Szark, Lucyna Zabrocka, Włodzimierz Zabrocki i Jan Rekowski. 

Na spotkaniu pojawił się również przedstawiciel firmy prowadzącej tartak na terenie Rytla. Opowiedział mieszkańcom o perspektywach pracy oraz korzyściach jakie niesie za sobą funkcjonowanie tej firmy. Jak powiedział przedstawiciel Rytel stanowił idealne warunki dla rozwoju tego rodzaju działalności. Dookoła jest sporo lasów ale także prąd i komunikacja.

Nie zabrakło również pytań skierowanych do władz miasta. Z sali padły pytania odnośnie budynku po byłej poczcie. Jak poinformował mieszkańców burmistrz obiekt został nabyty przez osobę prywatną. Jak okazało się w dalszej rozmowie i po zapytaniach mieszkańców nabywcą jest radny, mieszkaniec Rytla Łukasz Formella. Przemysław Biesek – Talewski zaznaczał, że nie posiadał informacji  w sprawie planów przeznaczenia obiektu dla społeczności lokalnej. Natomiast sołtys wyjaśniał, że padły propozycje, aby zrobić coś z tym miejscem. Rozmowy były prowadzone z poprzednią burmistrz. Obecny burmistrz mówił, że nabycie obiektu przez samorząd i jego modernizacja kosztowałaby ok. 300 tys. zł (gmina musiałaby przekazać 200 tys. zł dla firmy – zapisy umowy, a także przeznaczyć ok.100 tys. zł na remont). Gmina, po ogłoszeniu wielu przetargów sprzedała nieruchomość za ok. 80 tys. zł, z czego prawie cała kwota - ze sprzedaży -  zostanie przekazana do firmy (zapisy wcześniejszej umowy samorządu z firmą, dotyczące ewentualnej sprzedaży budynku byłej poczty).

Częstym problemem zgłaszanym na spotkaniach jest również problem z  odśnieżanie dróg. Kłopot zgłaszali mieszkańcy Zapory, którym utrudnia to dowóz dzieci do szkoły. - „Tam naprawdę może dojść do tragedii” – mówił mieszkaniec. Jeden z uczestników zebrania poinformował również o korzeniach po nawałnicy  znajdujących się jeszcze w miejscach publicznych.

(red) 


Łukasz Ossowski (na zdjęciu) nadal będzie pełnić funkcję sołtysa sołectwa Rytel.

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.