1-09-23
Gm. Czersk. Miał 96 lat, pogrzeb 4 września. KONDOLENCJE
Zmarł Kazimierz Leliwa-Pruszak, ostatni żołnierz walczący podczas II wojny światowej z gminy Czersk

Wczoraj (31.08) w wieku 96 lat zmarł kombatant Kazimierz Leliwa-Pruszak, ostatni żołnierz walczący podczas II wojny światowej z gminy Czersk.

Pan Kazimierz służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w Dywizji Generała Władysława Andersa. Pod koniec wojny był członkiem II Korpusu Polskiego we Włoszech – 15 Batalionu Strzelców Wileńskich „Wilki”. Walczył na froncie włoskim, między innymi w Bitwie o Bolonię.

Po wojnie, w 1946 roku, Kazimierz Leliwa-Pruszak wrócił z Anglii w rodzinne strony. Zamieszkał w rodzinnym domu w Ostrowitem. Podjął pracę jako listonosz. Tak poznał swoją przyszłą żonę. – Roznosiłem listy i prasę. W Strudze w jednym domu mieszkały takie ładne panny.  W oko wpadła mu szczególnie Małgośka. – Chodziłem tam, aż wychodziłem . 3 lutego 1951 roku para wzięła ślub. Co ciekawe, dopiero wtedy Pan Kazimierz dowiedział się, że jego wybranka ma na imię Lidia. – Tak było zapisane w dokumentach, ale wszyscy na nią mówili Małgosia. Tak ma na drugie imię – wspominał dwa lata temu podczas uroczystości w Urzędzie Miejskim w Czersku, para obchodziła tedy „kamienne gody”.

Wyjazd na Zachód

Po ślubie młoda para wyjechała na „ziemie odzyskane”. Zamieszkali w Żukowie koło Sławna. Tam Kazimierz Leliwa-Pruszak znalazł pracę. Zatrudnił się w Urzędzie Gminy w Żukowie. Żona zajmowała się gospodarstwem i wychowywała troje dzieci – Krystynę, Grażynę i Grzegorza.
Jednak młode małżeństwo tęskniło za rodzinnymi stronami. Pan Kazimierz podjął więc decyzję o zakupie działki w Czersku i rozpoczął budowę domu. – Wszystko robiłem sam przy pomocy rodziny. Brałem urlop i przyjeżdżałem tutaj – wspominał. W 1966 roku rodzina przeprowadziła się do gminy Czersk. – Przewieźliśmy wszystko. Meble, zwierzęta, cały nasz dorobek – opowiadał w 2021 roku Pan Kazimierz.

Praca w urzędzie
W rodzinnych stronach Kazimierz Leliwa-Pruszak znalazł sobie nową pracę. Został referentem podatkowym w urzędzie w Czersku. Pracował tu do emerytury. Obecnie wybudowany przez niego dom jest administracyjnie w granicach podczerskiego Złotowa.

(red)
źródło – mat. I fot.: UM Czersk

Rodzinie i bliskim szczere wyrazy współczucia składają:

Krzysztof Przytarski                                                            Przemysław Biesek-Talewski

Przewodniczący Rady Miejskiej                                         Burmistrz Czerska
wraz z radnymi Gminy Czersk               wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego w Czersku







Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.