7-11-20
POMORSKIE. KOMUNIKAT
Żołnierze Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
będą pomagać w uzyskiwaniu informacji o wolnych miejscach w pomorskich szpitalach


Dostęp do aktualnych danych o wolnych łóżkach jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg tzw. karetek covidowych, które muszą przekazać pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższego szpitala.

Od soboty, 7 listopada,  około 70 żołnierzy Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie wspierać  w aktualizacji informacji o wolnych łóżkach 21 szpitali z naszego województwa zajmujących się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem.  Proces będzie miał  charakter całodobowy, a  zbiorcze statystyki będą aktualizowane  co 3-4 godziny przez wszystkie dni tygodnia.

Dane ze szpitali trafiać będą bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy następnie przekazywać będą informacje o wolnych łóżkach w szpitalach załogom karetek covidowych. Precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa wymagającego hospitalizacji są niezwykle istotne,  bowiem umożliwiają szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje  przyjęcie chorego.

Sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki specjalnemu systemowi informatycznemu. Przeszkoleniem żołnierzy WOT z obsługi systemu zajmują się oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracownicy Funduszu  wspierają  też żołnierzy w kontaktach ze szpitalami oraz  służą swoją wiedzą o systemie ochrony zdrowia.

Mariusz Szymański
Rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.